forum.topolowka.pl Strona Główna

topolowka.pl » FAQ  » Szukaj  » Użytkownicy  » Grupy  » Rejestracja  » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  » Zaloguj 

Korzystanie z forum jest jednoznaczne z akceptacją nowego regulaminu.

Poprzedni temat «» Następny temat
Katyń? - Kogo to dzisiaj obchodzi?
Autor Wiadomość
św. Tomasz Z Akwinu

Domini Canis

Wysłany: 2010-03-25, 21:57   Katyń? - Kogo to dzisiaj obchodzi?

Wyniki ankiety brzmią niewiarygodnie, ale może coś tym jest?

http://www.newsweek.pl/ar...katyniu,55485,1

Na marginesie debaty o PU, w szkole o silnych "oduczniowskich" tradycjach "polityki historycznej" :-) , mam pytanie, szczególnie do walczących o nową jakość Prezydentury...

1. Czy obchodzenie w Topolówce rocznic wydarzeń z historii Polski ma znaczenie w kształtowaniu się Waszego światopoglądu, albo mocniej patriotyzmu?

2. Jeśli tak..., to może by ustalić coś na kształt "Kanonu" świąt narodowych obchodzonych w Topolówce, [poza tradycyjnie celebrowanymi w Topolówce - jak 3 Maja, czy 11 listopada]

... coś z tej listy np. http://pl.wikipedia.org/w...stwowe_w_Polsce

3. Jeśli tak..., to jaką formę mogłaby Waszym zdaniem przybrac ta celebracja? [poza oficjalną akademią szkolną], np. okolicznościowy layout Forum i całej strony Topolówki...,
symboliczna dekoracja w Klubie..., symboliczna przerwa ciszy?

magru 
Gaduła
The Cheshire Cat

Wysłany: 2010-03-25, 23:21   

św. Tomasz Z Akwinu napisał/a:
1. Czy obchodzenie w Topolówce rocznic wydarzeń z historii Polski ma znaczenie w kształtowaniu się Waszego światopoglądu, albo mocniej patriotyzmu?

Zdecydowanie tak. Głównie dlatego, że jestem na bakier z historią, a taka celebracja to zawsze doinformowanie, przypomnienie i zachęta do poszukania w Internecie.

2. Jeśli tak..., to może by ustalić coś na kształt "Kanonu" świąt narodowych obchodzonych w Topolówce

W jakim celu?

3. Jeśli tak..., to jaką formę mogłaby Waszym zdaniem przybrac ta celebracja? [poza oficjalną akademią szkolną], np. okolicznościowy layout Forum i całej strony Topolówki...,
symboliczna dekoracja w Klubie..., symboliczna przerwa ciszy?

Może zapraszanie jakichś gości związanych z danym wydarzeniem, organizacja debaty itp...

św. Tomasz Z Akwinu

Domini Canis

Wysłany: 2010-03-25, 23:31   

magru napisał/a:
W jakim celu?

Po to, aby je celebrować :-) ...; 3 maja i 11 listopada to absolutne minimum, jest sporo innych wydarzeń, które można w jakiś sposób upamiętnić, pytanie jakich? - nauczyciele sami mogą zadecydować co jest ważne, a co nie... to jednak żadna sztuka...

... sami uczniowie mogą o tym podyskutować... ;-)

Aniapk 
Gaduła

Wysłany: 2010-03-26, 00:56   

Cytat:
. Czy obchodzenie w Topolówce rocznic wydarzeń z historii Polski ma znaczenie w kształtowaniu się Waszego światopoglądu, albo mocniej patriotyzmu?

Nie. Ale pewnie to dlatego, że patriotka ze mnie żadna.
Albo może inaczej - być może ma to jakiś wpływ na mój patriotyzm, ale raczej inny niż autor pytania miał na myśli (?), tj. wzmacniający.

Ogólnie rzecz biorąc, drażni mnie umoralnianie kogoś na siłę, wskazywanie "jedynie słusznych racji" i pośrednie nawoływanie do nienawiści wobec niektórych państw ościennych (wiadomo, jakich). Ojej, jaka ta Polska biedna, a wszyscy naokoło źli. Normalnie, mesjanizm narodowy.
Domyślam się, że nie to jest celem, ale też nietrudno ukryć, że jakiś chłopiec tudzież młodzieniec (och, czyżby dyskryminacja płci pięknej?) usłyszy coś tam na szkolnym apelu, coś sobie do tego dopowie, a potem próbuje zgrywać wielkiego patriotę, mimo że wiedzę ma tak naprawdę znikomą, lecz li jedynie powtarza zasłyszane hasła. Oczywiście, dotyka to problemu o wiele szerszego - mianowicie, ludzką przywarę skłaniającą niektórych do błyszczenia w towarzystwie, nawet gdy tak naprawdę niczego sobą nie reprezentują. (offtop)Ostatnio byłam świadkiem rozmowy na tematy polityczne paru rówieśników i niemalże wyjść z podziwu nie mogłam, że można być tak zmanipulowanym przez media lub poglądy rodziców. To trochę jak "zabawa w dorosłych", podczas której każdy próbuje być niezwykle obeznany w świecie polityki, a tak naprawdę nic nie wie, co ukazuje zadanie paru problematycznych pytań. (/offtop)

Z drugiej jednak strony - jeśli organizacja tego typu imprez okolicznościowych miałaby funkcję jedynie informacyjną, można uznać, że byłoby to bardzo pozytywne. Pewnie znalazłoby się paru, których by to zainteresowało, chcieliby dowiedzieć się więcej, a za źródło posłużyłyby im rozmaite książki z "obu stron barykady". Poszerzanie wiedzy ponoć zawsze jest aspektem pozytywnym.

Krótko mówiąc - obchodzenie Dnia Niepodległości mojego patriotyzmu nie zwiększyło. Nie wpłynęło też na mój światopogląd, gdyż on był (jest) kształtowany przez coś zupełnie innego. Śmiem nawet twierdzić, że nie poszerzyło to w żaden sposób mojej wiedzy historycznej. Jak była znikoma - tak taką pozostała. Co z tego, że wiem, z jakiego powodu 3 maja jest wolny (choć, aż wstyd się przyznać, jakby ktoś zapytał się mnie, w którym roku była ta cholerna konstytucja - nie wiedziałabym), skoro jest to jedynie żałośnie powierzchowna informacja? Co ona ma wspólnego z rzeczywistym sednem danego wydarzenia? Ano, nic.

Także trudno powiedzieć. Można zarzucić mi, że sprowadzam wszystko do częstej ludzkiej ignorancji w kwestiach naukowych, a z tym trudno polemizować, czyli do niczego ten post nie prowadzi. Być może byłaby to racja.
W sumie warto by zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście pozytywnym byłoby zaszczepienie ducha patriotyzmu paru młodym ludziom (ale takiego inteligentnego patriotyzmu, a nie na zasadzie Młodzieży Wszechpolskiej). Szczerze - nie wiem i nie mnie to rozstrzygać.

Chyba za krótko spałam i bełkoczę.

Voyo 
Gaduła
Adalbert G.

Wysłany: 2010-03-26, 01:19   

Cytat:

Niespecjalnie... Ale organizacja obchodów 3. Maja przez moją klasę to było coś :) Nauczyłem się wtedy patrzeć na ten dzień zupełnie innym spojrzeniem.

Cytat:
3 maja i 11 listopada to absolutne minimum, jest sporo innych wydarzeń, które można w jakiś sposób upamiętnić, pytanie jakich?

Moim zdaniem, za mało jest w naszej szkole Solidarności (tej przez małe es notabene pewnie też). Można by z tej okazji podpiąć coś pod Dzień Solidarności i Wolności, który jest niestety 29 sierpnia (choć nic nie stoi na przeszkodzie, by uczcić go nieco później). Nie dość, że jest to chyba jedyne święto narodowe, w którym to Polacy są Spritem, a Ruscy pragnieniem, to jeszcze jaki lokalno-patriotyczny wydźwięk ma!

uSia 

Wysłany: 2010-03-26, 20:33   

24 marca

* Narodowy Dzień Życia[5] (ustanowione w 2004)

To jest to, co trzeba uczcić!
A co do formy, trzeba się porządnie zastanowić, by w przyszłym roku zrobić coś naprawdę fajnego.

Mieciu
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-26, 22:15   

Ja tylko proszę, by nie było to kolejne NUUUUDNE święto, gdzie będziemy śpiewać patriotyczne piosenki i świetnie się bawić, czytając wiersze i podziwiając pomniki...

Z werwą, panie kierowco, z werwą :wink:

Odpowiedz do tematu